אלי אבידר על נתניהו: ״אנשים יעזבו את הכת״ #5

אלי אבידר הוא דיפלומט ופוליטיקאי.  היה יועצו המדיני של אריאל שרון בתקופתו כשר החוץ, וקונסול כללי של ישראל בהונג קונג. לאחר מכן, פנה לעסקים והיה מנכ״ל בורסת היהלומים הישראלית. מאז 2019 הוא חבר כנסת מטעם ׳ישראל ביתנו׳. לאחרונה התפטר מתפקידו כשר ללא תיק.

על משפחתו: ״ממהפכת הקצינים במצרים, אבי פשוט גורש מעבודתו. החוויה הזאת הייתה טראומתית עבורו. הוא הבין שדרכו לארץ. החברים במוסד אמרו לו חכה קצת, עוד שנה, עוד שנתיים, עוד שלוש. לאחרונה ערכתי כמה שיחות עם אחיי הגדולים, הם מספרים על שנים רבות שבהם היו פושטים על הבית שלנו ב-2 לפנות בוקר, לא מוצאים שום דבר, כי הוא היה זהיר, נותנים לו ללון לילה בתחנת המשטרה ומשחררים אותו בבוקר. החברים במוסד אמרו לו חכה עוד שנה ועוד שנה וזה תבע ממנו מחיר בריאותי״.

על שירותו ביחידה 504: ״אני החלטתי להשתחרר כשהבנתי שזה מתחיל לגרום לי דברים פחות טובים. זה גורם לי דברים פחות טובים, אתה מתחיל להשתמש ביכולות שלך, שאתה אמור להשתמש בהן רק ליכולות מודיעיניות, אתה מתחיל לחשוב שאולי אפשר לעשות שם משהו, או שם משהו, ואני מחליט שאני צריך להשתחרר. אחד הדברים שאני למדתי שאין דבר כזה אי אפשר, איו דבר כזה ללא תקווה״.

״יש תדר של תקשורת, שאתה צריך להבין אותו, ואם אתה לא מבין אותו, זה לא משנה כמה ערבית טובה אתה תדבר. התדר הזה, אני לוקח את התדר הזה מהשירות ביחידה. הוא (המקור) מדבר משהו ואתה מבין אותו. יש לנו חוסר הבנה של אותה תרבות שאנחנו חיים בתוכה. בהרבה מאוד מקרים שאני ראיתי, ההבנה של התדר של מי שיושב מולך, לא תמיד אתה יכול ללמוד את זה, וגם כשאתה בטוח שאתה יודע, אתה תראה שאתה לפעמים טועה. זה לדעת להבין עברית״.

על שירותו בהונג קונג: ״הסינים מסתכלים לטווח ארוך, הם יושבים ומתכננים חמש שנים קדימה כפעילות מיידית. יש להם פעולות גם ל-50 שנה. אצלנו אף אחד לא מבין על מה אני מדבר. קח דוגמה את סין, אתה מסתכל על המאבק שיש באוקראינה, ואתה רואה שמי שמגבה את הכלכלה הרוסית, זה סין. זה משגע אותי כמה שהאמריקאים לא מבינים את התדר הסיני. הסינים לא נותנים חינם, רק היהודים נותנים חינם״.

על הפוליטיקה: ״התפיסה שלי היא ז׳בוטינסקאית, ליברלית, ניתן להגיע להסכם שלום. צריך לקיים דיאלוג וצריך לעשות את זה בצורה שונה. מתפקדי הליכוד היו אומרים לי אתה בנאדם מרשים, אבל אנחנו לא נבחר בך…ליברמן הציע לי. אני חושב שיש יותר מדי חוקים, אני לא רוצה את השם שלי בכל חוק שני. אין לי חלום בלילה הנה חוק אבידר להוספת שקל, אני יותר אבידר שמפקח על הממשלה. הרגשתי שאני עושה את עבודתי נאמנה. זה היה מצוין״.

״ב-5/5/20 נתתי בכנסת נאום שנקרא ׳בשם הדמוקרטיה׳. אני ידעתי שאני אשלם מחיר. כאשר שנה וחצי אני עושה משהו שבעצם מנוגד לדנ״א של המפלגה שלי. מה אתה הולך להפגין איתם? הם בחיים לא יצביעו למפלגה שלנו. כאשר המשימה חשובה, אז הדברים הרבה פחות חשובים. כשהייתי בשיא הפופולריות שלי, אמרו לי חברים לך תסגור עכשיו, אחרי זה לא תקבל כלום. האמנתי והייתה לי תקווה״.

״ממשלת בנט מתפקדת, אני חושב שהיא לא מגיעה למיצוי אפילו חלקי של הפוטנציאל ההיסטורי שהיא אמורה לעשות. במשך חודשים ישבתי די בשקט בממשלה ושילמתי על זה מחיר. לא ישבתי מול שולחן הממשלה בכנסת אפילו לא פעם אחת. יש קבוצה מאוד גדולה בציבור הישראלי סוג של משיח, ועל ציר הזמן כשהם ייראו את זה אנשים פשוט יעזבו את הכת הזאת ויתעוררו מהמציאות המדומה הזאת, עם האצבע אני אוציא את העין של מי שיעבור צד״.

על הצוללות: ״לא ייתכן שאנחנו ניגרר לעשות רק את מה שהצד השמרני בממשלה הזאת עושה. התחילה מחאה רצינית, גם ברחובות, גם אנשי ציבור הצטרפו, אלופים, אנשי ביטחון. הגיע מצב שבני גנץ ולפיד שמו אולטימטום שביום ראשון זה יעלה לממשלה. בנט נותן להם פליק ואומר שזה לא עולה כי זה מאוחר מדי. ביום רביעי הוצאתי הודעה ׳לבנט אין שום כוונה להעביר את הרוטציה׳, ביום ראשון קיבלתי טלפון ממזכיר הממשלה ׳תפסיק כבר, זה יעלה ביום ראשון׳״.

לעקוב אחרי אמיר אורן: https://bit.ly/3iiiBpA

לעמוד פייסבוק של Allin הבית של הפודקסטים: https://bit.ly/3inT9PD

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *