דבורה חסיד: גבי אשכנזי אמר לי אני לא מוכן שיגידו שאין נשים בגלל שאין תשתיות לכך #19

דבורה חסיד היא תת אלוף במילואים. לשעבר יועצת הרמטכ״ל לענייני נשים. 

״הייתי מוציאה כל מיני חלומות של חיילים ובודקת אם אני יכולה לממש את החלום שלו. הייתי באיזשהו אירוע רב משתתפים, ידידיה מאיר (בעלה של סיון) כתב מכתב וסיפר שהוא מיועד להיות מפקד כשרות. הוא סיפר במכתב שלא מפנים אותם לגלי צה״ל. אמרתי תפנו אותו. הוא ביקש להודות לי. שם הוא פגש את אשתו. מי שאין לו פרוטקציה צריך את המנגנונים החזקים של הצבא כדי להגיע למקום שהוא רוצה״. 

״אני זוכרת מגמה שהייתה ׳צבא קטן וחכם׳ זה כן עשה משהו להזדמנויות שיש לצעירים להתגייס. צמצמו את הפן החברתי, השירות החברתי שהצבא נתן. אמרו מה שלא יורה לא קיים. יקוצץ. זה פגע בתחום כוח האדם. זה השפיע על היקף הגיוסים וסוג המתגייסים. מבחני המיון של צה״ל לא שיקפו. הטייה תרבותית. מדינת ישראל הפסידה אותם. ראיתי את זה ב׳עתידים׳. חוק גיוס חובה הוא רלוונטי אבל צריך להיות נתיבים״. 

״צריך לקרוא לכולם לדגל. אלה שלצבא אין מה לעשות איתם, צריכים לעשות משהו אחר. אין לי שום בעיה שיש קבוצה שלומדת בישיבות. לא יודעת כמה. חלק מהחרדים משתלבים נהדר בצבא. אני חושבת שאם אתה רוצה להיות אזרח שווה זכויות, אתה צריך לעשות משהו שהוא דומה לצעירים בגילך. אני מכירה די  הרבה ערבים שנותנים כתף בשירות לאומי ב׳מכבי׳ (דבורה מנכ״לית ׳מכבי טבעי׳). זה לא פחות ערך. בעיני זה מצוין. אני גם רואה מה זה עושה להם״. 

״בעבר היו תגובות מאוד קשות של לוחמים כשהכניסו נשים. המערך היה נחשב פחות. גם קרקל, עם מערך התותחנים. הצבא עבר כברת דרך. הרוב פתוח. המודעות הרבה יותר גבוהה אצל מפקדים בצה״ל. לא מושלמת. תמיד יש מה לעשות. הדיון הזה ממשיך והתבונה היא המפקדים בשטח. להפעיל שיקול דעת, כי כל דבר יכול להגיע לידי פיצוץ״. 

״אני נכנסתי לתפקיד. סגן הרמטכ״ל היה גבי אשכנזי. הוא קרא לי. הייתי מפקדת בקו״ם. זה גג העולם. כל השנים עסקתי בכוח אדם. גבי הכיר אותי היטב ואמר לי יש תר״ש נשים, קחי את זה תגידי לי מה הפערים וזה יהיה התר״ש. מה הכנסנו פנימה? עשינו תוכנית שלקח בפרספקטיבה של 15 שנה על הזדמנויות שיש לחיילים. הוא אמר אני לא מוכן שיגידו שאין נשים בגלל שאין תשתית מתאימה שתומכים בצרכים שלהן. בשנת 2000 עשינו מהפך בתר״ש הזה״. 

״אני הייתי ר׳ ענף שיבוץ בבקו״ם. קיבלתי טלפון האלוף טל רוצה לדבר איתך. אמרתי לו הוא לא עומד בקריטריונים. הוא צעק. אני לא צריך קריטריונים בשביל קצינים, אני לא צריך אותך בשביל זה. בראש רץ לי סיפור של אבא שלי שהיה גיבור בחטיבת ׳הנגב׳ וראה בטל גיבור. הוא ביקש שאני אבוא אליו למשרד. הוא כ״כ התנצל. היה תיקון״. 

  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *