טל רוסו חלק ב׳: ״אני מוטרד מצפון קוריאה יותר מאיראן״ #4

על איראן: ״הפתרון של איראן, זה האיראנים יעשו את העבודה. מה שהכי חשוב זה לא להפוך את זה לבעיה אישית שלנו. אני מוטרד מאיראן, אבל מוטרד מצפון קוריאה יותר מאיראן. מבחינת קבלת ההחלטות בצפון קוריאה. אנחנו צריכים להפוך את הבעיות לרב לאומיות ולא בעיה אישית שלנו״.

על אוגדה 98 וחומת מגן: ״תראה אני אמרתי כל מקום שיש חיכוך, הראשונה להתייצב, בגלל הזריזות והגמישות, תהיה אוגדה 98. בגלל זה קודם כל הכנסתי אותה לחומת מגן. אני שמחתי שיש לי תוכניות אופרטיביות. קיבלתי את קלקיליה וטול כרם, ואמרתי זה קצת קטן לי. הצפתי את השטח בכוחות מיוחדים, זה היה פשוט מיצוי מדהים של אוגדה 98. עשיתי פסח עם גדוד 202, יש את הפיצוץ במלון פארק, אני לוקח מיד את כל האוגדה ונכנס פנימה, בניתי מפקדה שמתאימה למלחמה הזאת. היה לי כוח אחד שהתכונן לאם המערכה תתפתח לצפון״.

על שרון וההתנתקות: ״ברגע ששרון ועומרי נכנסו לפוליטיקה, אני התנתקתי מהחווה. שרון כמצביא, זה באמת איש משכמו ומעלה. יזם, דוחף, מוביל ולפעמים קצת מעקם את הפקודות, אבל הייתה לו מנהיגות ואנושיות לסביבה. הוא עשה דברים גם לא פופולריים, כמו ההתנתקות, שהוא בעיני הציל אותנו, אף אחד לא זוכר את התקופה של לפני, היינו בברוך רציני״.

על מלחמת לבנון השנייה: ״אני הייתי באמ״צ ועבדתי על תוכניות רב-שנתיות בין תפקידים. הדבר הכי נורא למפקד זה להיות בלי כוח למלחמה. חיפשתי איפה אני יכול לתרום את חלקי. אספתי את כל הכוחות המיוחדים. אחרי 10 ימים ראיתי שלא מצליחים להוציא מבצעים כמו שצריך. היה צריך גוף שיסדר את זה, כולם רוצים להשתתף. המבצעים שינו את המערכה. בעומק יותר קל לעבוד מאשר בחזית, הבעיה היא נטילת הסיכונים, לקיחת האחריות ומי מסדר את גבולות הגזרה בין כל אלה שרוצים לעבוד בעומק. כשבנינו את זה הבאתי קבוצה של אנשים. הגיעו 100 אנשים, התחלנו לסדר את הכוחות, הגזרות, סוג המבצע, כל אחד על פי יתרונותיו, התחושה הייתה שאפשר לעשות מה שאנחנו רוצים. לא תחושה, עשינו מה שאנחנו רוצים״.

על השמדת הכור הסורי: ״הייתי ראש אגף המבצעים, היה צריך לסנכרן את הכוחות שעבדו, במקומות מסויימים לא להפריע. במקומות מסויימים לעשות את החיבורים. היו כמה אפשרויות איך להשמיד את הכור. זה היה עבודה מושלמת. זה קונצרט. מבחינת העבודה בין הגופים. זה היה יוצא מן הכלל. התהליך היה לעילא ולעילא״.

על הפוליטיקה: ״אתה גדל במערכת שאתה צריך לעשות את המקסימום למען המדינה. להשפיע ברמה הלאומית אתה יכול רק דרך הפוליטיקה. לא לקחתי את הגלולות הנכונות. גיליתי שאין הרבה הבדל. שהמיקרופון לא דולק, המצלמה לא דולקת, הפערים יותר קטנים״.

וגם: על עזה, חמאס, מוחמד דף, אלוף במיל׳ יצחק בריק, מפלגת העבודה, אבי גבאי ונפתלי בנט.

לעקוב אחרי אמיר אורן: https://bit.ly/3iiiBpA

לעמוד פייסבוק של Allin הבית של הפודקסטים: https://bit.ly/3inT9PD

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *