נמרוד שפר: ״אם יוסכם על הקמת מדינה פלשתינית, צה״ל יוכל להתארגן בהתאם ולהגן על בטחון ישראל״

מבעו הנינוח והקשוב של נמרוד שפר אינו מסגיר את מקצועו רוב שנותיו – לוחם אווירי – ואת הגעתו לדרגת אלוף בצה״ל, כראש אגף התכנון במטכ״ל. שפר היה טייס קרב, מפקד טייסות ובסיס, ראש מחלקת המבצעים ולהק אוויר, ולבסוף בחיל האוויר ראש המטה, סגנו הבכיר של מח״א. בריקעו התעופתי-ניהולי גם תפקיד מנכ״ל התעשיה האווירית.

כראש אג״ת עסק בתוכניות בניין הכוח וברובד האסטרטגי, בכלל זה בתוכנית ״עצי זית״ לסידורי הבטחון היה ותוקם מדינה פלשתינית. מעבודתו עליה, עם שאר גורמי המערכת (שב״כ, מוסד, משטרה) ועם מימשל אובמה-ביידן, הסיק שפר שניתן לכונן לצד ישראל מדינה מעוקרת מאיומים. אם ישראל רוצה לחוש מאובטחת לצידה, כמו לצד מדינות השלום – והשותפות האסטרטגית מצרים וירדן – מוטב לה, לדעתו, לסייע לה לכונן מימשל חזק, תקיף כלפי פנים באופן שיאפשר לו לדכא טרור.

שפר מכה על חטא: בשעתו, בהיותו בעמדת המלצה אם גם לא הכרעה, לא עירער על חתירת ממשלת נתניהו לחיזוק חמאס ולהחלשת הרשות הפלשתינית. הוא נוקב בביקורתו על ההנהגה הפוליטית הכושלת ומציין, כמובן מאליו, שניהול כה כושל מחייב התפטרות.

מאז 7 באוקטובר, אירוע שאין לו הסבר לקריסתה המוחלטת של המערכת בו, בולטת נוכחותו המתונה והיודעת באולפני הטלוויזיה, שער הכניסה לפוליטיקה, צדיקים יבואו בו. בשיחה עם אמיר אורן ב״אפרכסת״ אומר שפר שעדיין לא החליט אם יתמודד בבחירות הבאות, ואם כן – באיזו מסגרת. מותר לנחש שהקיבוצניק מאלונים, המסייע כיום לבארי, יתמקם במרחב שבין מפלגת העבודה הגוססת לבין יואב סגלוביץ ביש עתיד וגדי איזנקוט במחנה הממלכתי. באשר יהיה, ברור שהוא מהאנשים הטובים שהשירות הציבורי, בתפקידי בחירה או מינוי, זקוק להם ויכול להשתפר בזכותם.

הפקה: איתמר אורן
אולפן: קמילה פאס פבסנר
נוצר באולפני ProCast, רשת הסכת של אור אליעז, שביל המרץ, תל אביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *