עודד סבוראי על עזה והאג, ההפיכה המשטרית ונתניהו, ארז וינר ואופק בוכריס, הבריחה מכלא גלבוע ועופר וינטר

רוצים ליצור איתנו קשר?

כחודש לפני 7 באוקטובר אשתקד התנדב האלוף במילואים רוני נומה לשמש דובר לכל חיילי צה״ל ומפקדיו. לבקשת עו״ד עודד סבוראי ושותפתו עו״ד סיוון האוזמן הזהיר נומה, בעתירה לבג״ץ, כי אישור החוק לביטול עילת הסבירות יחשוף את הלוחמים ושולחיהם לסכנת הפללה בפני שני בתי-הדין הבין-לאומיים בהאג. יו״ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, רוטמן, זילזל באזהרות קודמות בכיוון זה, שהשמיעו חברי-כנסת, וכמוהו גם ממשלתם של נתניהו ושר משפטו לוין.

עד שבית-המשפט העליון, בהרכב 15 שופטים ובראשות הנשיאה שפרשה אסתר חיות, סיים את כתיבת הכרעתו בעתירות הרבות נגד ביטול הסבירות, כבר היה צה״ל שקוע בעומק השטח בעזה, הורג והורס במצוות הדרג המדיני העליון והפיקוד הבכיר במטכ״ל, בזרועותיו ובעוצבותיו. בג״ץ אישר, למעשה ובין שאר נימוקיו, שהיה יסוד מוצק לחשש שהשמיע עו״ד סבוראי; ואם לא היה די בכך, בא התובע בבית הדין הפלילי בהאג והתייחס לעניין זה על דרך השלילה, בהמליצו להגיש כתבי אישום נגד דרג קובעי המדיניות בממשלה אך לא נגד דרגי הביצוע של מדיניות זו.

״אמרתי לכם,״ יכול סבוראי לומר. כיוצא הפרקליטות הצבאית ואלוף-מישנה במילואים הוא בקי מקרוב בשתי ההוויות המשיקות, הצבאית והמשפטית, כולל במלחמת עזה, כשגוייס לשירות ממושך.

בשיחה עם אמיר אורן ב״אפרכסת״ מספר סבוראי על אתגרי הטיפול בנחקרי צווארון החקי, בנושאי הדין הבין-לאומי וחוק השיפוט הצבאי (או העונשין) גם יחד.

בין לקוחותיו – ״שהיו גם לחברים״ – של סבוראי: אל״מ (לימים תא״ל) ארז וינר, עוזר הרמטכ״ל אשכנזי בפרשת הרפז; תא״ל (אח״כ אל״מ) אופק בוכריס, במשפט יחסיו עם חיילת ששירתה תחתיו; תא״ל עופר וינטר; גונדר-מישנה פרדי בן שיטרית, מפקד כלא גלבוע בפרשת בריחת האסירים.

עו״ד סבוראי לא התבקש מעולם וממילא לא הזדמן לו לסרב לייצג את נתניהו בתיקיו הפליליים בישראל – הוא מתנגד בחריפות להפיכה המשטרית. בהאג עמדתו שונה: הוא חולק על גישת התובע והיה שש להצטרף להגנה על מדינת ישראל ובכיריה, אילו רצו בכך. לא שיהיה בטל ממעש, אם תרומתו תידחה: מובטח שכשתקום ועדת חקירה לאירועי 7 באוקטובר, לפני ואחרי, יימצא קצין בכיר, בתפקיד מרכזי, שיסתייע בו.

 הפקה: איתמר אורן
אולפן: קמילה פאס פבסנר
נוצר באולפני ProCast, רשת הסכת/אור אליעז, שביל המרץ, תל אביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *