עמוס גיורא על ההקרבה של ארנון זמורה, השקרים של משפחת נתניהו, המורמונים של יוטה והמשת״פים המאפשרים פשע ורשע

לשליחת הודעה למערכת "אפרכסת"

עמוס גיורא על ההקרבה של ארנון זמורה, השקרים של משפחת נתניהו, המורמונים של יוטה והמשת״פים המאפשרים פשע ורשע

מבטאו של עמוס גיורא מסגיר את המחצית האמריקאית שלו. כילד נעקר מישראל למישיגן, התבגר והשכיל במולדתו השנייה, היה משקיף-מעורב בפוליטיקה במשרדו הוושינגטוני של חבר קונגרס, שב והיגר ארצה, שיחזר את העברית שהתפוגגה באולפן ובראותו את המורה חגית ביינארט פרחה אהבה משיעור ראשון.

בשיחה עם אמיר אורן,  ב״אפרכסת״, תוקע הפרופסור למשפטים וסגן-אלוף במילואים גיורא סיכה בבלון הנפוח של טענות הקיפוח שנוהגים להשמיע בני משפחת נתניהו. אבי המשפחה, בן ציון, התמודד עם חמיו של גיורא, חיים ביינארט, על מישרת היסטוריון באוניברסיטה העברית. שניהם התענו בחקר אותו נושא – האינקוויזיציה הספרדית. ביינארט, שבהשקפתו לא היה פחות ימני מנתניהו, נבחר משיקולים מקצועיים. המפסיד חזר לאמריקה, מקום מגוריו בשנות ה-40׳, כשהוא מפריח אגדת קורבן אפליה פוליטית.

לגיורא, תושב מבשרת ירושלים בתקופות שהותו בארץ, היכרות הדוקה עם משפחתו של רב-פקד הימ״מ ארנון זמורה, שנהרג במבצע שיחרורם מהשבי בנוסייראת של ארבעה מחטופי 7 באוקטובר. הפער התהומי בין המסירות, הצניעות וההקרבה של זמורה וחבריו לנשק לבין נתניהו וחבר מרעיו ממחיש בעיניו את עומק המשבר המרסק את ישראל.

בשירותו בפרקליטות הצבאית, בעזה כמו גם בגדה המערבית, התחכך גיורא במאמצים הצבאיים – לחימה בטרור – והמדיניים (אוסלו) גם יחד. הוא הוקיר את מפקדי האוגדות ואלופי הפיקודים, רובם אם לא כולם, שכיהנו באותו עשור בדרום ובמרכז. לאיציק מרדכי היתה בפיו בשורה מביכה: התצהיר לבג״ץ, שעליו חתם להדיפת עתירה נגד הריסת בית, לא הלם את העובדות בשטח, ששופט העליון אהרן ברק דרש לברר. כצפוי, לא היתה סיבה להתקנא בקצין ההנדסה שהחתים את מרדכי על התצהיר הפגום.

גיורא מתגורר בסולט לייק סיטי ומלמד באוניברסיטת יוטה, מהנחשבות באוניברסיטאות הציבוריות במערב האמריקאי. מעניין לשמוע מפיו תיאור תמציתי של מצב השליטה המורמונית – והמפלגה הרפובליקאית – ביוטה.

לאחר שנקלע בנסיבות משפחתיות לחקור הבטים בשואת יהודי אירופה החליט גיורא להתמקד ב״מאפשרים״, העומדים מהצד, סבילים ואדישים לזוועות המתחוללות בנוכחותם. זאת הערוגה המניחה לרוע לצמוח ולשגשג. היא קיימת בכל תקופה ובכל אומה. בישראל, בלעדיה, בלי השרים וחברי הכנסת והפקידים והקצינים משתפי הפעולה, מי בהשפלת עיניים ומי בהתלהבות סייענים, לא היה שלטון נתניהו שורד.

הפיק: איתמר אורן
אולפן: עדי זקס, קמילה פאס פבסנר
נוצר באולפני פרוקאסט/אור אליעז, שביל המרץ, תל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *