רוני אלשיך חלק ב׳: אמרתי לראש הממשלה שכל מה שניסו לפתות אותי איתו, הכל מבוטל

״במקרה של וקסמן היה מודיעין סופר מדויק. בגלל נוהל קרב מאוד חפוז הפעולה המבצעית הייתה פחות טובה. היא לא הייתה מספיק מתוחכמת כדי להביא את התוצאה. לדעתי הימ״מ היום יודע לעשות את מה שאז הוא לא ידע לעשות. שם הייתה דילמה של מקבלי החלטות ואני די מבין אותם. בסוף, אתה מסתכל בלבן של העיניים, מי שמאשר את התוכניות הוא לא איש מקצוע. הימ״מ הבין כבר אז מה חסר לו״.

״עסקת שליט הייתה קשה לי. אני עסקתי בלהביא את המודיעין והעניין הזה נפסק. הצירים, כל גאנט, עובד באופן עצמאי לכן התסכול שלי פחות רלוונטי. הקשית שלי הייתה מאוד מתסכלת. בעיקר כשגלעד שליט תוחקר והבנו כמה זה היה אפשרי. אין ספק שהמחיר לא היה פשוט. אנחנו יודעים שהחמאס לא יוצא לפנסיה״.

״האידיאולוגיה של האחים המוסלמים היא אידיאולוגיה מאוד קיצונית אבל היא פרגמטית ביסודה. מה כדאי, לא כדאי, אם צריך סבלנות של 400 שנה, אז תהיה סבלנות של 400. צריך להבשיל כל מה שצריך להבשיל. בסוף, לדבר תמיד צריך. צריך לשקול אם לדבר בציר פוליטי או ציר מודיעיני. המשחק הזה של לשחק עם הלדבר, הקו הפתוח, הוא אחד הכלים לנהל את הבעיה״.

״הוא רוצח ואתה לא מזלזל ביכולות שלו, אם תתייחס אליו בזלזול אתה לא תנצח אותו. ברגע שאתה לומד את התרבות, אתה לומד מה המשמעות של הכבוד. איך לשמור על כבודו של מישהו ולהביא תוצאה הרבה יותר טובה מאשר אם אתה בוחר להשפיל אותו״.

״אני חושב שמוכרחים להגדיר או לייצר קווים מבחינים מה אתה מוכן לעשות תמורת מה. יש הבדל בין לוחמים ששלחת לקרב, לאנשים שהלכו לגור ליד עזה. אני לא בטוח שאנחנו עושים את כל מה שאפשר כדי להביא את הבנים ארצה. יש לא מעט דברים שאפשר לעשות מבלי להיכנס לשאלה אם אני משחרר רוצחים או לא. גם הם מבינים מה שווה איזה נכס. יש פה משחק של מוחות, רק חשוב לשחק אותו. המחויבות שלנו לא פגה. צריך שמישהו ישאל את עצמו: מה אנחנו עושים כל בוקר כדי להביא אותם לקבר ישראל?״.

על תפקיד המפכ״ל:

״בהתחלה זה כל מיני שליחים. חלקם מטעמו של ארדן פורמלית. נדמה לי שזה התחיל מהאוצר. הכירו אותי. הציעו את השם שלי ואז זה התחיל להתגלגל. אין אחד שאמר לי שכדאי לי. זה התגלגל במשך חודשים ארוכים. אחרי זה ממש שיחות. זה הגיע לראש הממשלה, יחד עם ארדן, אחרי ההצעה לגל הירש. אשתי אמרה לי נגמר לך הקרדיט המוסרי לסרב. אחרי המון לחצים, ואחרי פגישות עם ראש הממשלה, אמרתי שאני לא רוצה להיות כי אני רוצה להיות ראש שירות. זה נורא ברור לי שזה הייעוד שלי. אף אחד לא מבטיח לי את זה, אבל זה מה שאני רוצה. נתניהו שאל אותי: ואם אני אגיד לך שאחרי זה תהיה ראש השירות? אמרתי לו: אתה לא יכול, זה לא מסתדר עם חוק השב״כ. הוא חזר אליי עם חוות דעת משפטית. ביקשתי לישון על זה. בסוף ביקשו תשובה עד מוצאי שבת. החלטתי שאני מתייעץ עם ישראל חסון. הוא מבין את העסק, אבל הוא לא נוגע בדבר. הוא מספיק רחוק בשביל לתת לי עצה יותר מאוזנת. הבנתי שהוא בחו״ל. שלחתי לו הודעה. הוא אמר לי: זה הכי חשוב עכשיו. המשטרה צריך להביא אותה מלמטה למעלה. זה המשימה שלך. זה הקל עליי כי הייתה לי תחושה שזה כנראה נכון, במקביל הייתה שיחה ממתינה והבנתי שזה כנראה ראש הממשלה״.

״קראתי בלילה את פקודת משטרה, שאלתי את עצמי האם אני מבין שאני חייב להיות עצמאי. החלטתי שאני מחכה לבוקר. התקשרתי לארדן והתרתי נדרים. אמרתי לו אני אעדכן את ראש הממשלה. ראש הממשלה חזר אליי אמרתי לו כל מה שבתהליך ניסו לפתות אותי, הכל מבוטל״. 

לעקוב אחרי אמיר אורן: https://bit.ly/3iiiBpA

לעמוד פייסבוק של Allin הבית של הפודקסטים: https://bit.ly/3inT9PD 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *