רוני בר און: גוש קטיף היה פיילוט לקראת הסרט האמיתי

רוני בר און היה שר האוצר, שר הפנים ויו״ר וועדת החוץ והביטחון.

על פרשת ‘נתניהו-דרעי-חברון׳:

״הייתה חקירה מאוד מאוד מורכבת ומסובכת, לא נמשכה כמו החקירות של היום. המשטרה, כמו הפרקליטות, כמו היועמ״ש, סיימו את החקירה בשליש האחרון של ינואר ובערב פסח. היועמ״ש שמונה תחתיי, שהוא חבר טוב ואיש הכי ראוי בעיני, החליט שלא להעמיד לדין גם את נתניהו, ליברמן והנגבי, ולשקול העמדה של אריה דרעי. בא יהודי, עורך דין, שנת 1997, אני אז בן 49, כמעט 25 שנה עורך דין, די מצליח, משרד גדול. פונים אליי עם הצעה מהסוג הזה. אמרתי בסדר, צריך לעבור דרך כל הדיספצלינות. לימים שניתחתי את זה לעצמי, וגם כתבתי את זה בספר שהחלטתי לא לפרסם כי יש אנשים שעדיין חיים, אני חומל על משפחתם כפי שהם לא חמלו על משפחתי. התפטרתי כי לא קיבלתי תמיכה. הבנתי עם מי אני הולך לעבוד. למה להכניס את חיי לגיהנום?  לימים, מישהו שלח לי את הספר של דינה זילבר, שהייתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, היא כותבת: ׳אם היינו יודעים על היכולת שלו לעבוד עם הדרגים המקצועיים, היינו רואים שהפסדנו יועץ משפטי טוב מאוד לממשלה״.

על תקופתו ב׳ליכוד׳:

״אני הצגתי את נתניהו לראשונה בסניף ׳הליכוד׳ בירושלים. בהתמודדות הראשונה שלו, כי החברים הנסיכים החליטו שצריך לעזור לבני בגין. הייתי עם מחנה שמיר-ארנס הקלאסי. מרידור, אולמרט, מילוא. צריך שתי תכונות מצטברות, גם להיות נסיך וגם להיות במקום הקדוש (ירושלים). לא הזכרתי את רובי ריבלין, כי הוא לא היה אז כזה שחקן כנסת. הוא היה לו חלום להיות ראש עיריית ירושלים, אבל חלומות טבעם שהם מתנפצים לסלעים. הפוליטיקה היא יצר. אני לא זוכר בחירות לועד הכיתה שלא נטלתי חלק״.

 ״אני מקבל את הטלפון שראש הממשלה שרון רוצה לראות אותי. הוא אומר לי תשמע: מה אתה רוצה?, אמרתי אני לא רוצה להיות סגן שר. אמרתי אני אתמודד על ועדת ׳חוקה חוק ומשפט׳. הוא אמר לי יש לי ארבעה מועמדים ליו״ר הכנסת, אני מוכרח לעשות סדר. אני יכול להציע לך את ועדת ׳הכנסת׳. אמרתי לו ׳אדוני ראש הממשלה, אני אתמודד על ועדת חוקה, סיכמתי עם גדעון סער שנתמודד בינינו על ראשות ועדת חוקה׳. הוא אמר לי תראה מה בר און, אתה מנוסה, אבל התמודדות ראשונה בכנסת נגד מועמד של ראש הממשלה, הייתי רוצה שמישהו יגיד לי לא לעשות את זה״.

וגם: על אהוד אולמרט, הקמת ׳קדימה׳, אהוד ברק, ציפי לבני, השיחה בארבע עיניים עם הרב עובדיה יוסף, על בנימין נתניהו ׳איש ברוך כשרונות, אין לי מושג מה קרה לו, בכל נפשי אני מאחל לו שלא ייצא אשם׳, המשבר הכלכלי של 2008 ותוכנית ׳ההתכנסות׳. 

לעקוב אחרי אמיר אורן: https://bit.ly/3iiiBpA

לעמוד פייסבוק של Allin הבית של הפודקסטים: https://bit.ly/3inT9PD  
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *